Köz és jogbiztonság, igazságszolgáltatás
A törvényesség, igazságosság és jogbiztonság területein súlyos visszaesés tapasztalható az elmúlt kormányzati ciklusok során.
A politikai korrupció és az ügyek eltussolásának gyakorlata általánossá vált.
A szervezett bűnözés és a politika összefonódása kész tény. Ezek legfőbb okát a pártállami időszakban a társadalom terrorizálására létrejött kommunista ügynökhálózatok de facto továbbélésében és a politikába történő beépülésében látjuk.
Rendőrség
A rendőrségen belüli korrupció és a szervezett bűnözés összefüggései nem kerültek felderítésre, ehelyett az ilyen ügyekben nyomozó rendőrök egzisztenciális ellehetetlenítése, a testületből történő eltávolítása vált gyakorlattá. Súlyosbítja a helyzetet a közvélemény előtt gyanús halálesetek ”öngyilkosságok” amelyek arra utalnak, hogy a rendőrség nem képes önerőből a megtisztulásra. Tovább csökkentette a rendőrségbe vetett bizalmat a 2006. október 23.-i, békés tüntetőkkel szembeni törvénytelen rendőri fellépés, valamint annak a kormány részéről történt cinikus megmagyarázása.
Súlyos problémának látjuk a rendőrség esetében, hogy a demokratikus politikai átmenettel nem tartott lépést a működése szellemében. A kommunista rendőrállamban - az adott esetben törvénytelenül - intézkedő rendőr megkérdőjelezhetetlenségének szelleme tovább él. A rosszul értelmezett bajtársi szolidaritás sajnálatos módon a testület - és a törvényesség - erkölcsi hátrányára működik. Ugyanakkor azon esetekben amikor rendőrt jogszerű, kötelességszerű munkavégzése miatt éri joghátrány, ez a szolidaritás nem mutatható ki. Jól mutatja az előbbi jelenséget a 2006 októberi rendőri törvénysértésekkel kapcsolatos rendőrségen belüli hangulat, az utóbbit pedig a politikusok, rendőri vezetők ügyében nyomozó rendőrök felettesek és mások általi vegzálására való közöny és hallgatás.
Ügyészség
Mindeddig sajnos az ügyészség kormánytól való függetlenítése és a rendőrség fölé helyezése sem hozta meg az eredményt. Sőt e testület erkölcsi hitele, pártatlansága és feddhetetlensége is erodálódott.
A korrupciós ügyek bírósági folyamata és eredményei pedig a bírói kar integritásának, függetlenségének, pártatlanságának kérdését vetik fel.
A rendőrség, ügyészség és a bírói kar integritása helyreállításának és megőrzésének érdekében ezen szervezetek kereszt-ellenőrzését javasoljuk, azaz nem lehet olyan hatalmi ág amely önmaga felett gyakorol ellenőrzést.
Bíróságok
A Transparency International a 2007-es bírói korrupcióval foglalkozó konferenciáján felvetette, hogy magyarországon alig vizsgált a bírói korrupció kérdése. Sajnos a jelenségre utalnak a szervezett bűnözői körökkel kapcsolatos felháborító eltussolások, elévülésig húzott-halasztott ügyek és enyhe ítéletek, csakúgy mint a politikai befolyásolásra utaló jelek egyes politikusokat/pártokat érintő bűnügyeknél. (Pl. Postabank-ügy, Energol-ügy, K&H Bróker-ügy, Olajmaffia.)
Mindezek alapján egy átfogó korrupció és szervezett bűnözés elleni program kidolgozása szükséges.
Súlyos probléma továbbá a kisebbségvédelem ürügyén az igazságszolgáltatásnak és a közvéleménynek az etnikai és szexuális orientációval történő zsarolása. (Pl. cigánybűnözés, melegfesztivál közszeméremsértései. )
Törvényt kell alkotni a "moral hazard" jelenség visszaszorítására, amikor is ezen csoportoknoz tartozó bűnelkövetők az eljárást diszkriminatívnak állítják be és próbálnak felmentést vagy enyhébb ítéletet elérni ílymódon.